0 beğenilme 1 beğenilmeme
2.1k gösterim
sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
cevapladı

/scoreboard
Daha çok harita yapımcıları düşünülerek tasarlanmış, oyuncunun yaptığı işlere göre puan skor tablosu oluşturabilecek komuttur. Kullanımı biraz karışık olsa da öncelikle temel scoreboard komutlarından başlayalım.
Öncelikle skor tutulabilmesi için sizin bir amaç tanımlamanız lazım. Son versiyonda (1.5) Objective (Amaç) sınıfında 5 adet seçeneğimiz bulunmakta. Bunlar:
dummy - ölüm gibi olaylar değil komutlara göre değişen durumlar
deathCount - oyuncuların ölüm sayısı
playerKillCount - oyuncuların öldürdükleri diğer oyuncu sayıları
totalKillCount - oyuncuların öldürdükleri toplam canlı sayısı (mob + oyuncu)
health - oyuncuların sağlığı (0-20 arasında değer alır)
Peki güzel objective (amaç) seçenekleri öğrendik ama bunu nasıl kullanacağız? Örnek olması için ilk amacımızı oluşturalım. “/scoreboard objective add DENEME totalKillCount” komutu ile bunu yapabiliriz. Peki ne yaptık biz? “add” komutu ile, DENEME isminde, oyuncunun öldürdüğü herşeyin skorunu tutacak yeni bir amaç belirledik.
Not: “add” yerine “remove” kullanarak oluşturduğunuz amaçları silebilirsiniz. “/scoreboard objectives remove DENEME”
Amacımızı oluşturduk. Sıra geldi bunu nerede göstereceğimize. “setdisplay” komutu ile 3 farklı şekilde oyuncuların aldığı skorları gösterebiliriz. Bunlar:
list - Tab ile açılan menüde
sidebar - Ekranın sağ yanında
belowname - Oyun içerisinde oyuncunun isminin altında (Singleplayer’de göremezsiniz)
Örnek olarak DENEME isimli amacımızın ekranın sağ tarafında gösterilmesini sağlayalım. Bunun için “/scoreboard objectives setdisplay sidebar DENEME” komutunu kullanacağız. İsterseniz “sidebar” yerine “list” veya “belowname” komutlarını da kullanabilirsiniz. O kısmı size kalmış. Bu komutu kullandıktan sonra ekranın sağında bir şey çıkmadığını fark etmişsinizdir :D Bunun sebebi henüz kimseyi öldürmemiş olmanız. Şayet mob veya oyuncu öldürürseniz sağ tarafta skorunuzu görebileceksiniz.
Arzu ederseniz herhangi bir oyuncuya direk olarak puan ekleyebilmeniz veya çıkarabilmeniz de mümkün. Örneğin “/scoreboard players add BAHA DENEME 10” komutu ile DENEME isimli amaçta BAHA isimli oyuncuya 10 puan ekleyebilirsiniz. Yine “/scoreboard players remove BAHA DENEME 10” ile de BAHA isimli oyuncudan 10 puan kırabilirsiniz. BAHA isimli oyuncunun skorunu direk olarak 300 yapmak istersek “/scoreboard players set BAHA DENEME 300” komutu ile bunu da yapabiliriz. İstediğimiz bir oyuncunun skorunu resetlemek istersek “/scoreboard players reset BAHA” komutunu kullanmamız yeterli.
Peki BAHA ve HASAN isimli 2 oyuncumuz olsa ve bunları takımlara ayırmak istesek bunu nasıl yapacağız?
Öncelikle 2 adet takım oluşturmamız gerekecek. Bunun için “/scoreboard teams add KIRMIZI” ve “/scoreboard teams add MAVI” komutlarımızı kullanıyoruz. Bu sayede KIRMIZI ve MAVI isminde iki adet takımımız oldu. BAHA’yı KIRMIZI takıma eklemek için “/scoreboard teams join KIRMIZI BAHA” komutunu HASAN’ı MAVI takıma eklemek içinse “/scorebarod teams join MAVI HASAN” komutumuzu kullanıyoruz. “join” yerine “leave” komutu ile de istediğiniz oyuncuyu takımdan çıkarabilirsiniz.
Takımlar için pek çok seçenek mevcut. Örneğin KIRMIZI takımın rengini kırmızı, MAVI takımın rengini de mavi yapalım. Bunun için “/scoreboard teams option KIRMIZI color red” ve “/scoreboard tams option MAVI color blue” komutlarını kullanabiliriz. Bunun dışında pek çok seçenekte mevcut.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 486 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 683 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 365 gösterim
29 Eylül 2016 misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 237 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 403 gösterim
...